MOBILITA A VZPÍRÁNí!

Vzpírání je náročný byznys, obzvlášť když ho chcete dělat dobře. A když pomineme techniku, váhy a milion dalších věcí je základním bodem úrazu pro mnoho lidí to, že nemají dostatečný rozsah pohybu pro to co chtějí dělat : tedy trh a nadhoz. Asi se s ostatními trenéry i atlety shodneme na tom, že jsou dva nejčastější problémy a to overhead position pro trh a front rack position pro nadhoz. Co s tím? Přestaňte to přehánět s mobilitou a začněte trénovat!

A hned vám vysvětlím proč. Stojím si za tím, že mnoho lidí to s mobilitou vážně přehání. Věnují se jí na úkor vytváření potřebných pohybových vzorců a tráví mnoho energie nad něčím úplně jiným něž vzpíráním. Do samotného tréninku potom přicházejí s celkem unaveným pohybovým aparátem. Ono rozšiřování rozsahu pohybu je pro tělo celkem stresor.

 

  1. POUŽÍVEJTE MOBILITU, KTERÁ NAPODOBUJE POZICE, KTERÉ POTŘEBUJETE

Co tím myslím? Úplně jednoduše zaměřte se na cviky, které mají přímý přenos do toho co budete dělat. Zamyslete se jak vypadá pozice, která vás trápí a převeďte si ji do bezpečnějšího provedení. Trápí vás OHS? Co takhle jít na všechny čtyři, ruce umístit do šířky OH position a zatlačit se co nejvíc pánví mezi paty, tlačit hrudník k zemi a hle : OHS position. Co se opřít o stěnu či parťáka a s oporou se dostat co nejníž? Vydržet, zaměřit se na to jak se v dané pozici cítím. Provádějte pohyby, které budou dynamické ne statické. Jedinou vyjímku v tomto tvoří kotníky a zápěstí.

Yoga.gif

 

2. SNAŽTE SE UČIT POHYBOVÝ VZOREC

Někdy je problémem nedostatečná mobilita, ale ve většině případů je to spojené s tím, že prostě tělo chcete dostat do nějakého rozsahu pohybu na které není zvyklé a necítí se v něm dobře. Tělo je chytré a je trochu jak malý dítě. Když jste něco nikdy nedělali, tělo to vyhodnocuje jako nebezpečnou situaci a prostě se stáhne a nepustí vás tam. Vaším cílem je tedy trpělivě opakovat, opakovat. Pomalu, tak jako když chcete ochočit psa. Proto na mých hodinách tolik chodíme pauzované techniky. Moji klienti dodřepávají pokusy, které jdou jen do polo atd. Důležitá je u tohoto míra a bezpečnost. Nikdy nechodit přes bolest a nechodit z těžkými váhami.

 

 

3. KAŠLETE NA EGO

A tím se dostávám k dalšímu bodu. Snažit se přervat rozsah pohybu váhou. Jako vážně? Přijde vám to chytré? Hláška když to nejde silou půjde to větší silou je tady vstupenka do Motola. Pokud vás tělo někam nepouští není nejchytřejší nápad ho tam prostě narvat pod těžkou váhou. Jako ona vás tam ta činka možná zamáčkne, ale za jakou cenu. Tak často vidím u lidí bolesti ramen či co hůř zranění a proč? Protože se snaží přečůrat realitu. Pokud si v základním testu mobility nedokážu dát ruce nad hlavu, nesnažím se to dělat ani s váhou. Samozřejmě: mluvím zde o velmi výrazném zkrácení. Ale když se laicky zamyslíte nad tím co se stane, když se hodně vehementně budete snažit natáhnout krátký provázek někam kam nedosáhne? Ano, přetrhne se… Překvápko.

tenor.gif

 

 

4. TRPĚLIVOST

Vzpírání je o tréninku. Myslím, že 80% z vás stačí vykašlat se na těžké váhy a poprosit trenéra o dobré cviky. Dobře se rozehřát před tréninkem (stačí přilbližně 10 minut dynamického strečinku a cviků na aktivaci středu, doplněné cviky na stabilitu ramen a kyčlí). Začít hodně dělat OHS, Front Squats, zvykat si na dané pozice, poslouchat se. Začít s lehkou váhou a zkoušet, zkoušet. Až pohyb bude dobrý posunout se dál.

giphy.gif

 

Máte dotazy? Chtěli byste vědět víc o jednotlivých cvicích? Nebojte se napsat!

Lu Gregorova