JÍDLO DO BÁGLU

Když už jsem začala s těmi sériemi být venku, dám vám taky nějaké praktické tipy (jupí). Protože právě s jídlem mi taky nějaký čas trvalo si vytvořit nějakou rutinu a ozkoušet co se mi chce a nechce jíst. V první řadě: nemám za sebou několika týdenní expedice a na ně vám bohužel tip nedám. Vyrážím většinou na několika denní přechody (3-5 dní) s přespáváním na horských chatách. Nejsem moc stanový typ a nestydím se ani za to :D

huge-backpack.gif

TOHLE SI BALIT NECHCEŠ

1. ROZPADNE SE TO? 

První typ věcí, které nechte doma jsou ty, které se rozpadnou, rozdrolí a ještě nejlépe do batohu (jop, mít křupavý chleba všude v batohu chcete, stejně jako po dvou dnech jíst rýžové chlebíčky po molekulách)

2. ZKAZÍ SE TO?

Druhý typ věcí, které si neberte. Trošku jiné je to v zimě (jenže tam se můžeme bavit o tom:zamrzne to), kdy se věci méně kazí než v 30 stupňových vedrech. Ale praxe bude stejná. Věci co se rychle zkazí: tofu, sýry, nakrájené citrusy, rajčata atp. jsou nepraktické. Akorát vás to naštve. Já si z 90% balím věci veganské, protože prostě věřím, že u nich není nic moc co by se zkazilo a popřípadě by mi to udělalo špatně.

3. JE TO VELKÝ?

Myslete na poměr živiny/zasycení a velikost. V dnešní době, už je těch praktických jídel vážně hodně.

BÁGL.jpg

CO SI BALIT CHCEŠ?

Mám při chození po horách několik problémů s jídlem a věřím, že hodně z vás, kteří si tenhle článek budete číst, to bude mít podobně. Nejsem sice úzkostná hlídačka toho co s ním, ale halušky/kyselo/hranolky/bramborák/atp. mi stačí k večeři jednou a dost. Při chození ani nemám chuť jíst nějak velká jídla. Jako vegetariánka mám také problém, že výběr je vážně značně omezený a pokud nechci skončit na hranolkách a pečivu, musím mít jídlo svoje. V neposlední řadě při celodenním chození prostě potřebuji rychlé cukry a nechci končit na tatrankách (i když zas jednou za čas to k výšlapu patří, ale mít ji 4 dny po sobě? Tyhle kalorie si raději schovám na milovanou Kofolu). A tak jsem si vytvořila takovou rutinu na to co si se sebou balím a mám ozkoušené, že to uspokojí chutě všech (jop, mám tendenci balit i pro všechny ostatní) a bude to výživné a praktické. Takže, třeba vám to k něčemu bude ;)

1. VŠECHNO SLADKÉ

Rychlá sváča uprostřed dne, rychlá energie a pokud možno i snídaně. Aby jsme tu neplácali prázdnou slámu, řeknu vám to přesně, co si balím a na prokliku máte i kde si to rovnou koupit ;) uf, praktické jak nic ;)

Jídlo sladké.jpg

 

FLAPJACKs & CLIFFBARS tyhle dva nikdy nechybí v mém baglu, ideální snídaně, nebo svačina po cestě

RX BAR & SATURO BAR těmi nahrazuji ideálně třeba oběd, RX Bar mám obezně hodně ráda, ale při velkém vedru se trošku roztečou, Saturo jsem objevila nově díky Atoto a hned jsem si tu tyčku zamilovala, je to ideální jako náhrada jídla, dobré složení, dostatek bílkovin a je fakt dobrá.

OVESNÉ KAŠE mám pár které mám oblíbené a stačí vám ráno poprosit o trochu horké vody nebo dělám i to, že večer zaliju studenou a ráno je to ready. Moje oblíbené jsou ty na odkazu, protože mají i nějaké bílkoviny a zasytí.

2. VŠECHNO SLANÉ

Co si budeme, mě baví sladká snídaně a rychlé doplnění cukrů, ale pak potřebuju spíš slané věci. Něco jako oběd nebo večeře pro mne prostě musí být slané. 

Slané.jpg

 

VEGANSKÉ PAŠTIČKY A TOFU LUNCHMEAT z mé zkušenosti přežijí všechno, několik dní v báglu, házení batohem a o pečivo si můžete říct kdekoliv anebo k nim použít tu zeleninu ;)

SLANÉ TYČINKY ty už mám natrénované, je to taková mlska a dobrý snack, když nemám chuť na sladké. Baví mě ty od LifeFood a MaxSport

OŘÍŠKY dělám si svoje vlastní mixy a pražím je s umeo octem, to jim dá takovou slanou krustičku a je to ideální odměna na cestě nebo pochrupkávání, když se začnete nudit. Moje top je kombinace: mandle, pekany a kešu nebo makadamy (záleží jak fancy to chcete)

ZELENINA v mé tašce nesmí chybět, protože té je vždycky všude nedostatek. Ozkoušenou mám mrkev a fazolky, které vydrží vše. Ostatní druhy zeleniny moc nedoporučuji, protože buď začnou hnít, zkazí se, rozmačkají se atp.

3. PYTLÍČKY, PYTLÍČKY, PYTLÍČKY

Jak jste si na fotkách všimli, všechno balím do pytlíčků: miluju ty z IKEA a má to samý přednosti: nemáte chaos a jídlo všude, prakticky ho vytáhnete ve vteřině, nic vám nepromokne a nic neudělá bordel, jinde než v tom pytlíčku. Benefit je, že prázdný jsou skladný anebo vám neutrhne srdce je pak vyhodit, popřípadě do nich dát třeba smradlavý ponožky. Vážně nedoporučuju krabičky, budou vás štvát celý výlet ;)

Bylo to pro vás užitečný? Doufám, že jo. Kdyby něco: pište ;)

 

Lu Gregorova