BÝT VENKU - NA CHVILKU

Řeknu vám, že mi strasně moc chybí hory. Nebyla jsem na žádném výšlapu poslední 4 týdny od chvíle, kdy jsem se vrátila z Malé Fatry. Mám bohužel pocit, že ty výšlapy v horách nenahradí vůbec nic, ale to neznamená, že sedím doma a stýskám si. Upřímně nepohrdnu jakýmkoliv výletem. Jak víte, snažím se prostě být venku. A řeknu vám jednu věc: bezmezně miluji podzim. No, dobře ještě i jaro a zimu. Ale podzim asi nejvíc. Léto mě zas tak moc do kolen nedostává, ale taky má to svoje a určitě si na něj nestěžuji. Ale podzim? To je taková nádhera! A nejnádhernější je v přírodě anebo u knížky. No a když není čas, tak vždycky je čas na tenhle malý výlet, který dělám celkem často.

TICHÝM ÚDOLÍM K LASÍKŮM

DÉLKA VÝLETU: 8,5 km, 3 hodiny i se zastávkou

NÁROČNOST: velmi lehká

KDE JÍST: bezkonkurenčně U Lasíků

Mám tuhle procházku ráda, na Masarykově nádraží nebo v Podbabě nasednete na vlak a dojedete do Roztok u Prahy. Tam už uvidíte rozcestník a po modré značce se vydáte přes Maxmiliánku Tichým údolím. Ani se nenadějete a jdete podél potůčku, okolo šumí stromy a vy necháváte město pěkně za sebou. V údolí je klid, jen teda moc ne o víkendech. Po cestě můžete minout tři bývalé mlýny, které se tu nacházely: Spálený, Turnův a Trojanův. Posléze se po vaší pravé straně objeví skály, můžete si vylézt na Alšovu vyhlídku. Pokud rádi lezete, můžete si i naplánovat zdolání nějaké skalky tady.

20180826_123448.jpg

 

Jakmile dosáhnete unětický Dolní Rybník je to už k Lasíkům coby kamenem dohodil. Pro mě je pořád tahle chaloupka jako zjevení. Rodinný podnik, kde je vše poctivé jak v neděli u babičky. Jedna denní polévka, unětické pivo a kynuté koláče a buchty, které jsou ještě horké z plechu. Pro ty kdo jsou víc na slané, jsou tu vyhlášené slané koláče: prostě těsto a na něm samé dobré věci. Sedí se všude: v dřevníku, na dvorku, ve stodole. Prostě, který koutek ukořistíte je váš. A hlavně vidíte, že tohle je místo pro lokály. Rodiny s dětmi, psi, setkávání u piva. No, prostě vás to chytne, věřte mi.

 

U Lasíků

U Lasíků

Až budete najezení několika koláči je čas se vrátit. Já volím cestu zpátky dle nálady, ale většinou se vrátím k Dolnímu rybníku, obejdu ho z druhé strany, napojím se na žlutou a Roztockým hájem projdu do Suchdola, kde chytím autobus zpátky do Dejvic. No a když se mi chce toulat trochu víc, jdu po zelené přes Kozí hřbety až do Horoměřic (obr.2).

Roztoky - Suchdol

Roztoky - Suchdol

Roztoky - Horoměříce

Roztoky - Horoměříce

Lu Gregorova