PRESSTRIP: SAALBACH

Mít možnost pracovně cestovat je ta nejlepší věc na světě a ještě ve chvíli, kdy se to váže k tomu co máte nejraději: hory a pohyb. A abyste z toho také něco měli, tak vám o těch cestách tady budu psát.

Pokusím se to brát co nejvíc prakticky, protože k čemu vám bude článek o tom jak jsem se měla hezky, když si nebudete moct rovnou naplánovat výlet!

Hintergelmm

CO BY KAMENEM DOHODIL

Rakousko je pro lidi žijící v Čechách fajn, protože je blízko. Po tom, co jsem tenhle rok cestovala do Francie (13 hodin) a do Slovinska (8 hodin), tak mi 6 hodin přišlo naprosto krásných. Ono když jedete na týden, tak už se to nějak rozmělní, ale když chcete vyrazit jako já na prodloužený víkend, tak se vám nechce strávit den na cestě. Sice jsem tentokrát nemusela řídit (no, ono, když už přes 6-měsíců nemám k dispozici auto, tak je teda otázka kdy jsem naposledy musela :D :D), ale i kdybych řídila, tak by cesta byla příjemná. Pěkně přes Jižní Čechy na Salzburg a pak už hurá to stočit do hor. Saalbach je na pomezí Tyrolska a Salzburgerland, což jsou známé a velké lyžařské oblasti. Hned za kopcem se nachází hodně populární Zell Am See. My jsme se byli ubytováni v hotelu Theresia, ale možností máte milion a já vám samozřejmě dám nějaké tipy na místa co mě zaujaly. No, dobře, takže 6 hodin v autě a už se kochám horami a vystupuju na místě.  A rovnou vyrážíme na procházku v korunách stromů, vchází se na ní mostem, který se jmenuje “Golden Gate”, má 200m a pro ty kdo nemají rádi výšky to radost nebude. Celá stezka je hezky udělaná, ale pobaví to asi spíš rodiny s dětmi, než někoho kdo brázdí hory….

Golden Bridge

NEKONEČNO SJEZDOVEK

Oblasti, která propojuje SAALBACH-HINTERGLEMM-LEOGANG-FIEBERBRUNN se říká Skicircus (no, minimálně v jejich promo materiálech) a s cirkusem to teda nemá nic společného, nějaký přemotivovaný kreativec to vymyslel na základě toho, že můžete objet celou oblast kruhem. Takže by to vlastně měl být Ski Circle, takže až se sem vydáte, žádnou divočinu jako klauny na sjezdovkách a akrobaty na lanovkách nečekejte. Co ale můžete čekat je fakt, že se nudit nebudete. Je tu totiž 270km sjezdovek a vy se můžete naprosto neorganizovaně toulat nebo si dát SKI CIRCUS challenge a zkusit projet všechny. Na týden dobrá výzvička, na dva dny úplně ne :D :D

Saalbach

Nejsem nijaká extrémní lyžařka, po horách radši chodím a zdolávám je jinak než lanovkou, ale jednou za čas mne tenhle typ středisek baví. Baví mě ten fakt, že každý den je jak jeden velký výlet. Prostě si jezdíte, nahoru, dolů, pak se ztratíte, pak nevíte kde jste, pak jste chvíli v prostředí jak v Rokytnici a brázdíte lesíky a pak hurá do 2000m a jste ve velehorách a když budete mít štěstí uvidíte Glossglockner. Nejvyšší horu Rakouska, na kterou jednou vylezu.

Jsem takový kochací typ a mám tendenci být nadšená jako malý děcko, takže když mi přiřadí jako průvodce 21-letého Dána, který vypadá jako Leo Di Caprio v začátcích kariéry jsou z nás na dva dny nerozlučitelný parťáci a vedle seriózního jezdění a mého neustálého vyptávání ("když to nevíš vymysli si to"), také zdoláváme fun parky, dětské sjezdovky, závodní trasy a vlastně tohle všechno co tady je.

Lars

Permice na den vás vyjde na 55€ a na týden 246€, super varianta podle mne je, že si můžete koupit permici na 5 dní, která vám ale platí 7 dní, což pro ty, kdo chtějí jezdit, ale možná taky ne 5 dní v kuse je podle mne skvělá volba. Všechno info najdete tady.

FREE SPIRIT, ATMOSFÉRA A JÍDLO, JÍDLO, JÍDLO

Jestli je něco co mě na Rakousku baví, tak je to fakt, že úroveň služeb je prostě neskutečná a my si o tom na českých horách můžeme nechat jenom zdát (a upřímně i na těch francouzských a slovinských). Já jsem příznivkyně všeho. Na jednu stranu mne baví Francie, kde ujdete 20km a nenarazíte kromě krmelce na nic. Ale na druhou stranu mám právě ráda Rakousko, kde je restaurace v každé staré dřevěnici a v každé si dáte dobré místní jídlo. Já jsem na tohle trošku zatížená. Líbí se mi ta kombinace žít tu úroveň městského života na který jsem zvyklá (jako začít den snídaní v Montana Royal Club, který je na vršku nejnovější kabinkové lanovky, která vede z centra Saalbach a který se může rovnat všem oblíbeným hipsta kavárnám) a přitom být v majestátních horách a užívat si divočinu a dobrodružství.

20190310_093117.jpg

Montana Royal Club je možná trošku snobárníčka a vy nepotřebujete v Rakousku k snídani načančaný bagel s avokádem, ale skvělé je i to, když zapadnete do chalupy jako je třeba Reiteralm, nad ohněm prská kotlík a vy si dáte vajíčko a opečený brambory.

Jako za starých časů...

Saalbach má v popisu "home of laessig" což ve volném překladu znamená něco jako "domov pohody" a myslím, že to hodně vychází z toho, že v téhle oblasti se prostě absolutně holduje tomu být venku. Je to jedna z největších oblastí pro enduro racing a i zástupkyně oblasti je shodou okolností mladá potetovaná holka, která byla juniorská mistryně světa v enduro. Hodně chalup a chat tak vlastní právě mladí/středně mladí lidé, kteří přebrali byznys po rodičích a vy, pokud máte rádi trošku alternativnější prostředí si budete lebedit. Jako třeba v chalupě SPIELBERGERHUTE, kterou vlastní právě rodina bikerů. Venku na ohni bublá svařák, vevnitř je všechno ve dřevě, fotky bikerů, jednoduchý, ale maximálně dokonalý servis a hodně, hodně vymazlená kuchyně. Do toho jsou všichni spokojení, usmívají se na vás. A ještě jsem si tak trochu přišla jako bych byla na Redbull HQ, takže prostě jako doma.

Free spirit tady potvrzuje i to, že se zde jelo mistrovství světa ve freeride. (teda jako v Saalbach, ne na týhle chatě :D) Na fotky a videa se můžete mrknout tady.

JE LIBO LUXUS NEBO PUNK?

Mohla bych tu dát asi 1000+1 tip na ubytování, ale na rovinu booking.com si umíte zapnout taky :)

Z mých několika procházek městečkem mám pocit, že asi každý zde stojící dům je ubytování a i kdyby nebyl, tak vám klidně pronajmou obývák :D

POKUD MÁTE VELKORYSÝ ROZPOČET

Theresia

Já osobně jsem bydlela v Theresia což je krásný hotel s výbornou kuchyní, kdy byste museli mít dost zvláštní dietu, abyste se nenajedli. Je to celé trošku fancy, ale zas tím, že je to v horách, tak si nebudete připadat divně v teplákách. Já si často divně přijdu, protože jsem spíš taková šmudla, než luxusní panička, ale tady to bylo úplně jedno. V plné palbě získáte: prostorný pokoj, vstup do saunového světa, relaxační zóny (samozřejmě podle zásad feng-šuej), venkovního a vnitřního bazénu. Opulentní snídani, celé odpoledne dostupný bufet (polévka, uzeniny, sýry, ovoce, zelenina a zmrzlinky) a večeře, které jsou buď formou menu nebo také bufetu, ale s tím že maso a nějaké další věci vám připravují přímo před vašimi zraky na přání. Úctyhodná je taky nabídka jejich vinného sklípku :)

Co mě velmi příjemně překvapilo bylo hotelové fitko. Na stránkách ho vůbec neinzerují, ale bylo fajn. Dva bežecké pásy, kolo, nějaké další stroje kterým nerozumím, jedna věž s kabely, nakládací jednoručky a osa na benčpress. Vedle toho švihadla, jeden KB a gymnastické míče. Chodila jsem cvičit v 7 ráno a překvapivě jsem ho měla pro sebe. Počítejte s tím, že za prodloužený víkend tady necháte kolem 700€.

POKUD MÁTE STŘEDNÍ ROZPOČET

Spielberger Hause

SPIELBERGER je prostě trochu civilnější. A pokud bych do Saalbach jela po vlastní ose, ubytovala bych se tady. V zimě sem autem nedojedete, ale můžete za A. sjet na lyžích z vrchní stanice lanovky Kohlmais nebo si to vyšlápnout 3km od Speilberweg. No anebo si vás vyvezou rolbou. Dům vlastní rodina Holl, která převzala byznys po Walterových rodičích. To, že to jsou volnomyšlenkářští bikeři, milující pohodový život poznáte hnedka. Mají krásný merch, je tu klídeček a nic není problém. Naprosto skvěle vaří, obsluhovat vás bude Čech od Karlových Varů, který je tady už osmnáctou sezónu (jo, na tu češtinu pozor, Čechů tu pracuje vážně hodně, a tak když kámošce v obchodě řeknete, že mají sakra drahé brýle, od pokladny se ozve "tak já vám na ně dám slevu"). Pokoje jsou nádherně jednoduché, dřevo a takové to nejklasičtější červeno-bíle kostičkované povlečení. Můžete si tady udělat základnu v zimě, ale pokud milujete cyklistiku a turistiku anebo chcete sbalit nějakého bikera, bude tohle vaše místo v létě. Za prodloužený víkend s domácími snídaněmi a večeřemi dle vašeho výběru tady necháte kolem 270€.

KDYŽ MÁTE MALÝ ROZPOČET

Tak vám aktuálně vůbec neporadím :D :D ale věřím, že třeba přes Alpenverein či tak se dají najít nějaké sdílené chaty a tak. Mě se zatím nepodařilo nějak blíž progooglit, kde se dá přespávat v horách s báglem Ale nebojte na léto to zjistím, a do té doby kdyžtak můžete hodit tipy vy mě ;)

NEJSTE NA LYŽE? NEVADÍ!

Tahle oblast bude ideální i pokud jste parta, kde každý by chtěl trochu něco jiného, protože na tom si tu zakládají. A já si myslím, že tu mojí partu přemluvím další rok, právě k téhle oblasti.

PROTOŽE:

FREERIDE

Freerideovou mekkou se rádo nazývá hodně míst, ale když se někde jezdí i mistrovství světa něco na tom bude. V oblasti Feiberbrunn je velké množství freeridových cest, které jsou zajištěny proti lavinám a dá se na nich bezpečně jezdit. (sice už je hodně plno, ale 15-17.3 je tady FREERIDE FESTIVAL, kdy místní horští průvodci a jezdci vedou workshopy, projíždky a tak)

SKIALPY

Lidí na skialpech zde potkáte hodně, na každém výchozím bodě můžete zkontrolovat lavinovou situaci, ověřit si zda vaše pípáky fungují a dobýt nespočetně vrcholů.

Hodně lidi jsem viděla vycházet na Wildseelder což je vrchol, ze kterého se jela jedna ze zastávek Freeride World Cup 2018 a cestou dolů (pokud jste zkušení a odvážní) si můžete dát přírodní U-rampu.

BĚŽKY

Přiznám se, že to jsem moc nezjišťovala, ale údajně je zde 360km upravených tras.

TURISTIKA

Jak jsem psala u skialp, pokud jako já jste nadšení do toho chodit co nejvíc na lehko, pro sněžnice a mačky je to tady ráj. Mají tady 260km zimních tras pro turisty a to je božské! Nadchlo mne, že si můžete koupit SUN-TICKET zas 86€/6 dní, která má v sobě dvě jízdy lanovkou denně (2xnahoru a 2xdolů), což vám umožní dostat se na skvělé výchozí body a plánovat pořádné výšlapy. Za mě velký plus, že také myslí na lidi co po horách prostě chtějí chodit!

DALŠÍ BLBŮSTKY

No, je toho milion, procházka ve stromech, zipline, tobogány anebo třeba 3km na sáňkách, což jsem si dala a bylo to božský! Já sem 100% zajedu v létě.

Vyčerpávající, že? Kdyby jste byli zvědaví zajděte na stránky no a nebo mi napište ;)


Naše novinářská skupina se zástupkyní oblasti Karin
Lu Gregorova