LU a STANOVÁNÍ

Prozradím vám ze začátku na sebe jednu věc: nestanuju! Dokonce jsem do chvíle psaní tohohle článku o tomto výletu ani nevlastnila spacák :) ale věděla jsem, že dříve nebo později ten moment pořízení stanu a spacáku přijde. Obzvlášť, když jsem se chtěla vydat objevovat nouzová nocoviště na Šumavě.

DSC08104.jpg

KDE?

ŠUMAVA

Okruh 23,5km Prášily-Poledník-Prášily

Mapka tady.

NA JAK DLOUHO?

První den tak 3 hodiny chůze, druhý tak necelé 2 hodiny chůze.

PROČ?

Je to příjemný útěk z města, když nemáte času nazbyt. Prášily jsou od Prahy dvě hoďky, cesta na Poledník nám delším okruhem zabrala 3,5 hoďky, s tím, že naším cílem bylo se prostě kochat, kecat, jít. Přespání na Poledníku byl úžasný restart a ráno přes Prášilské jezero jsme to pěkně za necelé dvě hoďky stihly na kafe a kolem poledne už jsme vyrážely zase směr Praha.

Tohle je ještě les...

BALENÍ NA LEHKO

V balení, bych řekla, už mám celkem praxi. Ale nejlíp si přeci jen umím balit na hory a závody :) co mi trvalo vybudovat léta a stejně v tom ještě nejsem nijak extrémně dobrá je balící “minimalismus”. Možná to znáte taky, tu chvíli, kdy máte skvěle zabaleno a najedou vás popadne nějaký amok a vy si sbalíte pomalu další batoh věcí, které budete 100% potřebovat (a samozřejmě je nikdy nevyužijete). Tak se podívejme na minimalismus v praxi :)

Balící minimalismus

Batoh, spacák, karimatka, stan, multifunkční nůž, vak na vodu (2l), merino, čelovka, lekárnička, kalhoto-kraťasy a jejich přídavné nohavice, lifedrink+vitamíny+waterdrops.

Aby to nebylo jen plácání do vzduchu, můžete si každou věc rozkliknout a podívat se na její parametry ;)

Jídlo jsme si nakoupily po cestě v Klatovech a protože se jednalo jen o jednu večeři a jednu snídani, tak jsme se s tím nijak extrémně netrápily a rozdělily jsme si do batohů co se nám chtělo.

Celkově nás potěšily Klatovy. Parádní káva a cheesecake u Jednorožce, a potom oběd U Katakomb, kde normálně měli salát s malinami a grilovaným tempehem. Tyjo, ještě teď bych si ho dala, když o tom píšu. V rámci gastrozážitků ještě mile potěšila kavárna a cukrárna Pampeliška přímo v Prášilech, kde mají moc dobrou kávu (jop, dáte si tam filtr) a domácí dorty.

CESTOU NECESTOU

V Prášilech se dá zaparkovat relativně kdekoliv. Vtipné bylo, že ve chvíli kdy jsme zaparkovaly se spustil úplně brutální liják. A tak jsme seděly v autě a čekaly co bude, vzhledem k tomu, že předpověď hlásala tropy, tak na déšť jsme nijak extrémně vybavené nebyly (poučení? Pončo v batohu vždy!). Naštěstí za chvíli bylo po dešti a tak hurá bágl na záda a vyrazit. Protože jsme vyrazily v pondělí, tak jsme potkávaly jen samé starší trampy a to bylo skvělý. Líbilo se mi jak se každý na chvilku zakecal, pověděl něco o Šumavě, řekl si kam kdo jde a tak. Přijde mi, že na Šumavě to přespávání jen tak někde s báglem má celkem tradici. Nás kroky vedly na nouzové nocoviště pod Poledník. Cestou bylo zajímavé procházet skrze les a nad 800-1000 m.n.m už vidět jen měsíční krajinu v podobě polámaných stromů, které za sebou nechal orkán Kyrill, který se tu prohnal v roce 2007. Právě na Šumavě napáchal největší škody a sebral skoro 3 milióny m3 dřeva, což vlastně byla třetina všech napáchaných škod. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní rezervaci, rozhodli se ochranáři nechat přírodu její vlastní šikovnosti. Polámané stromy tedy zůstali jak jsou a pod nimi už pomalu roste les nový. Vy se o všem můžete při své cestě hodně dozvědět. Všude jsou velmi hezky zpracované tabule o tom co se událo a proč se to řeší právě takovým způsobem.

NOUZOVÉ NOCOVIŠTĚ

V Krkonoších najdete útulny a na Šumavě nouzová nocoviště. Nacházejí se především po páteřní červené stezce a je jich dohromady sedm a jejich přehled můžete najít na stránkách NP Šumava. Jejich smysl je jednoduchý: přijdi a přespi. Můžete si postavit stan nebo prostě jen tak bivakovat. K dispozici je toika a barel s dešťovou vodou a stanovat/přespávat se smí jen ve vymezeném prostoru.

Pro mě to stanování bylo zábavné a těšila jsem se jako malá holka. Ačkoliv hodně chodím a cestuju, tak stanování se mi vyhýbá a to vlastně zde dvou jednoduchých důvodů: když chodíme přehochody na horách, tak volíme spíš útulny a horské chaty, protože prostě nechcete tahat stan a pohodlí, byť i povaly s dalšími 20-ti lidmi je prostě lepší. Za druhé? Jsem strašpytel, vážně, tak trochu se v noci v lese/přírodě bojím. Ale vlastně to docela dobře odbourávám. Ze všech výše uvedených důvodů bylo stavění stanu v podání mně a mojí kamarádky Míši trochu taková stand-up comedy :) i když vlastně to trochu přeháním. Protože to bylo celé strašně logické a dnešní stany už jsou jiný svět. My jsme si se sebou vzali stan pro 2, který má necelé 3kg a je to model QUICK HIKER z Decahlon. Super na něm je, že ho máte už sbalený, tak jak ho budete stavět. Nacpete tam 3 tyčky, zapíchnete pár kolíků a je to :)

Takže stan stojí, jídlo je rozložené a je čas si jen užívat ticho a zvláštní atmosféru, kterou Šumava má. Ten prostor mne neskutečně baví. Spát jdeme skoro se stmíváním, protože Míša mě přemluvila vstát na východ slunce. Můžu vám říct, že těch 4.52, kdy slunce vycházelo si skoro nepamatuju a ani jsem to nijak nezdokumentovala, protože jsem měla zalepené oči a pak šla znovu spát. No, člověk na východy slunce rozhodně nejsem.

JEZERO, KAFE A DOMŮ

Ráno všechno během asi 5 minut sbalíme (fakt bych neřekla, že jak karimatku, tak spacák, tak stan, narvu do těch miniobalů zpátky) a vydáme se směrem k Prášilskému jezeru. Jedná se o ledovcové jezero, kterých najdete na území Šumavy několik. A lesem a loukami zpátky do Prášil k autu. Myslím, že tenhle výlet je ideální, když si budete chtít jen tak vyrazit na chvíli z města nebo třeba otestovat stan ;)

Lu Gregorova