VÝLET PO VODĚ!

Společně s Decathlon vám přinášíme tipy na to, jak si užít výlety a co všechno se dá v Česku objevit. V červnu jsme se podívali s bágly na nouzová nocoviště na Šumavě a tentokrát? Pokoříme Berounku pěkně po toku řeky!

20190710_170014.jpg
mapy.png

KDE?

STŘEDNÍ ČECHY: OKOLÍ BEROUNA

Cesta cca 8km po toku řeky z Nižboru do Berouna

Mapka tady.

NA JAK DLOUHO?

Cesta z Prahy do Nižbora autem je přibližně 50 minut, vlakem počítejte něco kolem hodiny. Na řece pak strávíte 2-3 hodinky, záleží na vás, zda to budete chtít dát jako sportovní výkon anebo se jen tak natáhnout na paddleboard a pohodově splývat.

PROČ?

Jde o výlet, který je reálný ve všední den, když budete moct z práce odejít o chvíli dřív, hodit paddle na záda a strávit příjemné odpoledne/podvečer malým útěkem z města. Je to také skvělá alternativa k pěším výletům, cestování po řece má úplně nový rozměr!

CO SE SEBOU?

Šly jsme na to jednoduše, paddleboard, plavky, kraťásky a nepromokavý vak!

20190710_170229.jpg

HURÁ AKCE = RYCHLÁ ORGANIZACE

Středa dopoledne, teploměr stoupá zase ke 30° a já mám překvapivě rychle hotovou práci a ve 12 vím, že zbytek dne bych mohla využít i lépe než k práci nebo času ve městě. Výlet po řece jsem si chtěla dát dlouhý čas a tak volám do Decathlon jestli dneska je ten den, kdy si můžu půjčit paddleboard a vyrazit na vodu. Pár telefonátů a paddleboardy na mě čekají na prodejně, druhá část? Kdo si vezme půl dne volna? Volám kamarádce Kris, náladu má podobnou a tak hlásí, že za hoďku bude ready a my v 14:00 můžeme vyrážet z Prahy směr Nižbor. Ideální načasování. Sedám do auta, vyrážím na Černý Most pro paddleboardy, rovnou beru i super praktický nepromokavý vak a hurá pro Kris! Ta má zase pro změnu jídlo (je skvělé mít kamarády co vždycky mají jídlo), takže jsme ideální dvojka a nezbývá než si užít cestu. Zrovna s Kris máme v autě nejoblíbenější aktivitu zpívání českých odrhovaček a už několikrát jsme v zácpách a vesnicích vzbudily dost pobavení :)

ZAČÁTEK U TOMÁŠE HANÁKA

Výlet nelze začít jinak než v Nižboru na Zastávce, což je vyhlášená hospoda, kterou provozuje a vlastní herec Tomáš Hanák, jedná se o zrenovovanou starou vlakovou zastávku, která se nachází (jak jinak) než u nádraží. Místo stále vypadá jako stará nádražka, ale v tom nejlepším slova smyslu. Dokonce tu mají i zrenovované vagóny, které si můžete pronajmout na přespání. Menu restaurace je trochu něco jako Lokály, skvělé klasické věci. Výborné pivo a krásné místo. Abyste si nemysleli, že Tomáš Hanák je nějaký herec co jen něco vlastní: sám se do Nižboru přestěhoval a například, když my jsme přijely, tak tam brousil nějaká okna. Často ho také můžete potkat jak za barem, tak na placu. Prostě je to jeho hospoda se vším všudy. My jsme neměly nějak velký hlad a tak jsme si daly malé pivo a grilovaný hermelín, s domácím chlebem a dostatkem listí :) vše na jedničku!

KOMPLIKACE A LIDSKÁ SOLIDARITA

Najezené a spokojené se vracíme k autu, že se vydáme na řeku. Vlastně se nemůžeme dočkat až se budeme slunit, kecat a nechávat vše jen tak plynout. Vytahujeme z auta paddleboardy, otevíráme obaly a? Sakra, není tam ani nafukovadlo, ani pádlo. Riziko hurá akce a nedorozumění. Na prodejně při heslu “paddleboard” prostě připravili paddleboard, mě zase nenapadlo, že paddleboard automaticky neznamená celý set. Tak jen poučení i pro vás všechny: zkontrolujte si před cestou zda máte kompletní výbavu. Jenže, co teďka? Na vodu se nám strašně moc chce, jenže nenafouknutý paddleboard bez pádla je nám k ničemu. Takže: obvoláváme všechny půjčovny v okolí. Ne, ve středu v 15:30 vážně nikdo na řece není. Zoufalé už počítáme s tím, že se půjdeme maximálně brouzdat. Jen tak z hecu na procházejícího kluka zavolám jestli nemá na půjčení dvě pádla. A v tu chvíli se rozjíždí záchranná akce “Nižbor”, kluk se otáčí a je to supermilý čišník právě ze Zastávky. Říká, že sice pádla nemá, ale volá kámošce, ta není doma, ale její známá pádla má. No, nebudu vás zdržovat, ale za 10 minut máme pádla v ruce. Jenže, co s nafukováním? Napadne nás benzinka, z auta vystupuje kluk a posílá nás do servisu. Tam zjistíme, že bez speciálních ventilů se cokoli těžko nafoukne. Jenže to by nebyli místní. Jeden volá kámošům do vedlejší vesnice, druhý sedá do auta, my se zatím mazlíme se psy a za 20 minut už nám kluci vesele nafukují paddleboardy. Ani se mi vlastně nechce věřit jakou sílu má úsměv, dobrá nálada a chuť lidí jen tak nezištně někomu pomoci. Takže sice o dvě hodiny později, ale my můžeme vyrazit na řeku!

HOLKY NA VODĚ

Já nevím proč, ale možná naší dobrou náladou, vzbuzujeme neskutečně pozornosti. Možná není tak typické si na paddleboardech vyrazit na řeku? Paddleboardy mají dobře vyřešený systém uchycení v přední části, takže tam dáváme obaly, které budeme potřebovat na cestu zpátky a všechny osobní věci v nepromokavém vaku. Začínáme před jezem, který je hned za Nižborem ze začátku mám trochu strach jestli zvládnu paddle dobře ovládat, ale naštěstí jez mne nestahuje a žádný drama se neděje :) paddleboardy přenášíme a už nám nezbývá nic jiného než příjemně nechat plynout řeku a vézt se. Sluníme se, kecáme, máváme na rybáře a po úvodním stresu začíná převládat absolutní klid. Okolí Berounky je krásné a na cestě do Berouna vás bude čekat pár jezů, které se ale vždy dobře dají přenést.

HURÁ NA VLAK A DOMŮ

Výhodou celé téhle trasy je, že nemusíte jet celou cestu až do Berouna, stejně jako nemusíte ani v Berouně skončit. Železnice až do Černošic v podstatě vede podél řeky, takže stačí mrknout na mapu a jen si zjistit kde jsou zastávky. Výhoda také je, že paddle prostě vyfouknete, sbalíte a hodíte na záda. My nakonec končíme v Hýskově, protože ztracené dvě hodiny nám chybí. Tam se na nádraží seznamujeme s pánem co je kovaný říční vlk, posloucháme historky z různých českých řek a dáváme chvilkovou cestu zpátky do Nižbora. Tam jako dík kupujeme flašku vína jako poděkování za pádla, balíme věci a hurá zpátky do Prahy s pocitem, že jsme zažily minimálně pár dní dovolené!

20190710_182841.jpg
Lu Gregorova